InformaceReportáže

(Co) čtou studenti na AG?

Jak jsou na tom studenti AG s četbou? Jaký vztah mají ke čtení? Čtou povinnou četbu? Kterým žánrům dávají přednost a jaké autory by doporučili? Znají sdílené knihovny a dávají přednost knihám nebo e-knihám? 

Formou dotazníku jsem se na tyto otázky podívala a došla k zajímavým poznatkům, které jsem dala dohromady v tomto článku. Dotazník vyplnilo 173 studentů naší školy.

Z dotazníku vyšlo, že většina studentů má ke čtení kladný vztah. Co se týká přečtených knih za měsíc, jedná se průměrně o jednu knihu, ale našli se i tací, kteří přečtou za měsíc i více jak pět knih. Na otázku ohledně povinné četby odpovědělo zhruba 45 % dotazovaných kladně, 35 % neutrálně a zbývajících 20 % záporně. 

„Čtete raději papírové knihy nebo e-knihy?“ Na tuto otázku byla odpověď skoro jednotná. I přes různé výhody e-knih téměř 92 % studentů stále raději čte papírové knihy.  

Co se týká žánrů, k nejoblíbenějším patří romány a fantasy knihy. Dále hlavně detektivky nebo young adult literatura. Zalíbení ale studenti nachází i v klasické literatuře a nezanevřou ani na drama a poezii. Většina studentů se ale nezaměřuje jen na jeden žánr.

Dále jsem se zeptala na koncept sdílených knihoven. Překvapilo mě, že více jak polovina dotazovaných odpovědělo, že tyto knihovny nezná. Jedná se o malé knihovničky, které se nachází na různých, často náhodných, místech. Nejčastěji na zastávkách autobusů, nástupištích nebo místo starých telefonních budek. Já osobně jsem se s nimi setkala i v parcích nebo na benzínové pumpě. A jak fungují? Z knihovničky si můžete knihu odnést, půjčit, vyměnit za jinou nebo jenom donést, záleží na tom, co se vám zrovna hodí, nic se nikde neeviduje. K nejznámějším projektům u nás patří například projekt KnihoBudka nebo Kniha do vlaku.

Na závěr jsem vybrala několik autorů a děl, které studenti doporučovali.

Velmi oblíbený je u studentů E. M. Remarque, Jane Austenová, Agatha Christie nebo J. R. R Tolkien. Z novodobých autorů byli nejčastěji zmiňováni Colleen Hoover, John Green, Haruki Murakami, Sarah J. Maas nebo Terry Pratchett. Z českých autorů mnoho studentů uvedlo Karla Čapka a pozornost by si určitě zasloužila Alena Mornštajnová. Co se týká děl, k nejoblíbenějším patří díla právě již zmíněných autorů a nebo série Harry Potter, kniha Ten kdo stojí v koutě (The perks of being wallflower) od Stephena Chboskyho a román Jana Eyrová od Charlotte Brontë. 

Děkuji moc všem, kteří se výzkumu zúčastnili!

sepsala: Lucie Spěváčková 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button