Kulturní přehledyReportáže

Jediný latinský divadelní soubor vzniká na AG. Seznamte se s Arborēs Immortālēs

Arborēs Immortālēs

Naše škola je místem, které má opravdu jedinečnou atmosféru. Za to může již samotná lokalita v centru Prahy, úzké chodby a malé prostory, „fascinující“ studenti a to nejhlavnější… latina. Sami sebe se můžete zeptat, kolik tak škol v České republice, ne-li na světě, věnuje v rozvrhu dvě hodiny týdně latině po dobu (minimálně) dvou let.

Tento fakt a geniální kniha od Hanse Henninga Ørberga v podání našich profesorů latiny, Marka Bořivoje a Jana Morávka, dovedla partu šílených studentů Akademického gymnázia k ještě šílenějšímu nápadu. A to – jak již tušíte – založit divadelní soubor, který bude hrát pouze v latině. Název dostal Arborēs Immortālēs, neboli Nesmrtelné stromy. První drama, Quattuor pullī mortuī, od antického souboru bylo možné vidět na Posametovém odpoledni 18. listopadu 2021 v Atriu školy. Představení Atrium naplnilo do posledního centimetru a vyvedlo se.

Jak vám již samotný název prvního díla od tohoto souboru může napovědět, krví a mrtvými těly se v něm opravdu nešetřilo. Hlavní roli obsadila Adrienne Burešová, která svými hereckými dovednostmi dokonale zpodobnila „chování“ stromu. Škodolibého Marca si zahrál Tomáš Ámos Potoček, nešťastného Quinta Martin Soukup, jejich nejmladší sestru Iūlii Lucie Spěváčková, pāter et māter familiae Romanae (otec a matka římské rodiny) byli Lukáš Hladík a Olga Dobrová. Celou tragikomedii překládal za pochodu do češtiny (aby jí rozuměli i nelatináři – ano, bohužel i takoví studenti se u nás najdou) všemohoucí Iuppiter, Jakub Slezák.

„Vzhledem k ohlasu jsme se rozhodli začít s prací na další inscenaci, bohužel nám situace nepřála a kvůli situaci okolo onemocnění covid-19 se naše práce na nějakou dobu pozastavila,“ říká Lukáš Hladík, hlavní vedoucí celého souboru a dodává: „Momentálně na ní opět pilně pracujeme a věříme, že premiéru dalšího představení stihneme do konce března. Můžete se těšit na návrat celého souboru ve starých a nových rolích, ještě napínavější děj, více krve a jednoho stultum medicum… máte se rozhodně na co těšit.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button