REPORTÁŽ: Studijní cesta do Alsaska
Alsasko. Region Francie plný malebných vesniček, sýrů a vína. Právě tam se na studijní cestu ve dnech 21.-25.9. vydala třída 4. B a francouzštináři ze 3. B v doprovodu profesorek Minaříkové a Fouskové a profesora Meuniera.
Přípravy
Přípravy na zájezd začaly už 15.9. při workshopovém dni, kdy si studenti připravili videa nebo prezentace na témata související s Alsaskem. Několik těchto prezentací bylo velmi originálně zpracováno. Na závěr přišel Martin Sochor, absolvent školy pantomimy Marcela Marceau v Paříži, který vyprávěl o svých studií a i o samotném Marcelu Marceau. (Marcel Marceau, mim a herec narozený ve Strasbourgu, byl také součástí prezentací studentů).
Cesta do Strasbourgu
Odjíždělo se ve středu 21.9. v 6 hodin ráno z Holešovic, kde se sešli všichni studenti, profesoři a i paní průvodkyně. Cesta autobusem trvala dlouho, ale po 9 hodinách se výprava úspěšně dopravila do Kaysersbergu. Toto malebné městečko je také rodištěm Alberta Schweitzera, francouzského lékaře a teologa, a už zde se dali zahlédnout různě zobrazení čápi, kteří symbolizují Alsasko. Poté následovala návštěva sýrárny Haxaire ve městě Lapoutroie, kde studenty čekala prohlídka, která byla zakončena ochutnávkou místních produktů. Dále už zbývala jenom cesta do Strasbourgu, kde byli studenti ubytováni a kdo chtěl, mohl jít ještě na večerní procházku do centra.



Evropský parlament
Druhý den po snídani studenty čekala návštěva Evropského parlamentu. K budově se dorazilo kolem deváté ráno a po bezpečnostní kontrole začala prohlídka. Studenti se podívali do jednacího sálu, dozvěděli se jak parlament funguje a i něco o historii. Po prohlídce následovaly návštěvy dalších krásných měst jako Riquewihr nebo Colmar. V Colmaru byla na programu také návštěva muzea Frederica Bartholdi, francouzského sochaře a architekta narozeného právě v tomto městě. Je známý hlavně autorstvím Sochy svobody, kterou Francouzi darovali Americe. Při vjezdu do Colmaru dokonce stojí kopie tohoto díla.
Lyceum Lambert
Pátek byl ve znamení návštěvy francouzského lycea Lambert v Mulhouse. Studenti ze 4. B představili v prezentacích Českou republiku, naši školu a celkově školní systém. Potom následovalo rozdělení do skupin složených ze čtyř českých studentů a dvou až tří Francouzů. Naši exkurzi překvapili i připraveným občerstvením, což všichni velmi ocenili. Úkolem skupinek bylo najít a následně se vyfotit s příklady pouličního umění ve městě a také si sehnat něco dobrého k obědu. Studenti lycea byli moc milí, snažili se komunikovat a i přes občasné problémy s porozuměním se všichni nakonec našli v parku, společně poobědvali a navzájem se naučili pár nových slov. Potom už následovala cesta do Vogéz (pohoří) a výstup na Grand Ballon (nejvyšší vrchol Vogéz).

Poslední zážitky
Sobotní program začal procházkou ve vesničce Obernai. Poté autobus odvezl studenty na prohlídku středověkého hradu Haut-Koenigsbourg (Château du Haut-Koenigsbourg). I přes všudypřítomnou mlhu se mohli studenti pokochat krásnými vyhlídkami. Poslední bod programu zájezdu byla prohlídka Strasbourgu, z které by se určitě dala vyzdvihnout katedrála Notre-Dame nebo čtvrť Malá Francie (La Petite France). Kdo měl zájem, měl ještě možnost navštívit Museum Tommi Ungerera. Potom už si každý mohl projít město sám, nakoupit suvenýry a ochutnat místní speciality. Večer se všichni sešli u autobusu a vydali se domů. Cesta se zpestřila karaoke nebo recitací Romance o Karlu IV. studenty ze 4.B. Po čtvrté hodině ranní se dorazilo do Prahy.
Program zájezdu byl opravdu nabitý a velmi přálo i počasí, které bylo i přes původní špatné předpovědi po celý zájezd krásné, a až poslední den studenty zasáhl déšť.
Myslím, že můžu za všechny zúčastněné říci, že jsme si zájezd opravdu užili a hlavně poděkovat paním profesorkám, panu profesorovi a paní průvodkyni za zorganizování celého zájezdu.
článek sepsala: Lucie Spěváčková