Reportáže

Studenti AG: Stojíme za Ukrajinou!

Dne 25. 2. se studenti Akademického gymnázia pod vedením Tadeáše Vylity (2. C) sešli o velké přestávce ve druhém patře budovy, aby vyjádřili rozhodný nesouhlas s vojenským útokem ze strany Ruska na sousední Ukrajinu a vyjádřili symbolickou podporu.

V nočních hodinách dne 23. 2. zahájil ruský prezident Vladimir Putin leteckou, námořní i pozemní invazi. Ve svém projevu se vyjádřil, že Rusko nemůže tolerovat hrozby, které přichází z Ukrajiny a cílem operace je ochrana lidských životů a demilitarizace. Dle informací z 25. 2. z ranních hodin si však vojenský vpád vyžádal již 137 obětí z řad vojáků i civilistů. Vojenský útok byl ze strany západních států ostře odsouzen; prezidenti a přední představitelé jednotlivých západních států se jednohlasně shodli, že cíl ruského prezidenta je nastolit na Ukrajině proruskou vládu a zabránit spolupráci s NATO. Dále také trvají na zavedení tvrdých protiruských sankcí, které postihnou obchod, dopravu, ekonomiku i energetiku.

Ukrajině nabízí humanitární pomoc jednotlivé organizace i vlády západních států, vypisují se veřejné sbírky. Ukrajinští občané prchají ze země, u západních hranic se tvoří rozsáhlé kolony. Napříč celým světem lidé vyjadřují solidaritu a podporu Ukrajině, a my, studenti Akademického gymnázia jsme se rozhodli pro stejné gesto.

Jednoznačně odsuzujeme agresivní politiku Ruska proti Ukrajině jakožto suverénnímu státu. Žádný stát nemá právo si nárokovat jiný, bez ohledu na jeho velikost či vojenskou sílu. V pátek 25. 2. jsme přišli do školy s vlajkami Ukrajiny či různými symboly s barvami ukrajinské vlajky a chceme dát najevo svůj názor a inspirovat ostatní školy, aby udělali totéž.  

Šéfredaktor ČasÁGu a organizátor celé akce Tadeáš Vylita (2. C) se k této akci vyjádřil:

Sophie Spustová (redakce): Proč ses vůbec rozhodl tento čin zrealizovat?

Tadeáš Vylita: S nápadem tuto akci zorganizovat mě oslovil kamarád Marek Prchlík (2. A), tak jsem se do toho pustil a přípravy zabraly cca hodinu. Primárním motivem bylo, aby studenti ukázali, co v nich je a namotivovali prostřednictvím naší školy i studenty z jiných škol, aby se rozhodli alespoň takto podpořit Ukrajinu zasaženou válkou. Samozřejmě ji jde podpořit i jinak – finančně, prostřednictvím například organizace Člověk v tísni https://www.clovekvtisni.cz/darujte/jednorazove?amount=1000&accountId=7 a spousty dalších. Každý drobný čin se počítá a když jich nakonec bude více, tak z toho budeme mít jenom radost.

Sophie Spustová (redakce): Jak jsi tuto informaci rozšířil mezi studenty a jaký byl ohlas? 

Tadeáš Vylita: Komunikoval jsem jak prostřednictvím e-mailu, tak i mých osobních profilů na sociálních sítích. Účast jsem očekával určitě menší než byla. Můj očekávaný odhad byl kolem dvaceti studentů, přišlo nakonec něco přes cca sedmdesát, což mě velice potěšilo.

Sophie Spustová (redakce): Dostal jsi už nějakou zpětnou vazbu od vyučujících?

Několik profesorů naší školy dalo najevo svoji podporu, čehož si velice vážím. Žádný negativní postoj z této strany jsem zatím nezaznamenal.  

Sophie Spustová (redakce): Chtěl bys ještě něco říci závěrem?

Tadeáš Vylita: Pokračujme v tom i nadále, podporujme, jak nejvíce můžeme a hlavně šiřme osvětu mezi kolektivy mladých lidí, ať co nejvíce škol podobnou akci uspořádá a hlásí, že nejdůležitější je finanční a materiální pomoc a ať se naše myšlenka dostane dále. Ukažme představitelům naší země, že to není jen o dospělých, ale i o studentech, kteří jsou připraveni pomoci! 

Autor: Sophie Spustová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button