Studentské volby ve Štěpánské
Již za pár dní se nám blíží tradiční svátek demokracie. Volby, a to tentokrát volby prezidentské. A aby mohli atmosféru volební místnosti zažít i nezletilí studenti a zároveň si ji mohli vyzkoušet budoucí prvovoliči, vznikl projekt neziskové organizace Jeden svět na školách s názvem Studentské volby. Jedná se konkrétně o tři typy simulací skutečných voleb. Někteří z vás se již jistě zúčastnili komunálních a parlamentních voleb v rámci tohoto projektu.
Nejdříve se podíváme na to, jak volby na AG probíhaly. Volební místností se stala 112, studenti mohli přijít jakoukoliv přestávku ve dnech 12. 12. a 13. 12. Přivítala je vždy tříčlenná komise, zaškrtla si jejich jména a předala jim volební lístky. Volič se následně skryl za plentou, tužkou zakroužkoval svého vysněného kandidáta, přeložil volební lístek a odevzdal ho do urny.
A jak probíhají skutečné volby?
Pokud vám již bylo osmnáct, dorazí vám do schránky volební lístky v obálce, na které je napsána škola a volební okrsek, pod který spadáte. Díky číslu volebního okrsku si v příslušné škole, najdete správnou volební místnost. V moment, kdy přijdete před komisi, si musíte najít člena komise, který má u sebe seznam osob se stejným počátečním písmenem příjmení, jako máte vy. On vám zkontroluje občanský průkaz, aby zjistil, jestli se opravdu jedná o vás, a předá vám obálku. V případě, že ztratíte, nebo si zapomenete vzít volební lístky sebou, si je můžete vzít přímo ve volební místnosti. Za volební plentou vložíte do obálky, kterou jste dostaly od komise, lístek vašeho vysněného kandidáta (nesmíte ale použít obálku, ve které vám poštou přišly volební lístky). Rozdíl od studentských voleb je, že v případě opravdových prezidentských voleb se nekroužkuje, ale pouze se vkládá do obálky volební lístek kandidáta.
Sčítání hlasů a výsledky na AG
Volební komise Štěpánské byla uzavřena šestou vyučovací hodinu 13. 12. a započalo sčítání hlasů. Vítězem voleb na naší škole se stala zcela jasně Danuše Nerudová se 133 (57 %) hlasy, druhým byl Petr Pavel (62 hlasů – 26,6 %), třetí Marek Hilšer (14 hlasů – 6 %), čtvrtý Pavel Fischer (12 hlasů – 5,2 %), pátý Andrej Babiš (9 hlasů – 3,9 %), šestý Josef Středula (2 hlasy – 0,9 %), sedmý Jaroslav Bašta (1 hlas – 0,4 %) a společně obsazují osmé a deváté místo Tomáš Zima a Denisa Rohanová s 0 hlasy. Celkově odvolilo 233 studentů (přibližně 65 %), nejvyšší účast byla u čtvrtých a třetích ročníků, což dává smysl, vzhledem k tomu, že je pro ně téma voleb nejaktuálnější. Je nutné podotknout, že se od konání Studentských voleb změnila sestava kandidátů. Nejvyšší správní soud uznal kandidaturu Karla Diviše a na druhou stranu ze závodu vyřadil Denisu Rohanovou. Josef Středula během debaty na ČT ohlásil svůj odstup z kandidatury a svým voličům doporučil podpořit Danuši Nerudovou.
Výsledky na celostátní úrovni
Výsledky na našem gymnáziu kopírují výsledky na většině středních škol v České republice, které se zúčastnily projektu. Celkově se zapojilo 504 škol a bylo odevzdáno na 76 tisíc hlasů, Danuše Nerudová získala od studentů středních škol 41 198 hlasů (54,11 %), a vzhledem k tomu, že se jedná o nadpoloviční většinu, nebude se konat druhé kolo. Druhým je Petr Pavel s 19 532 hlasy (25,65 %). Kompletní výsledky naleznete zde: https://www.jsns.cz/projekty/studentske-volby/vysledky-studentskych-voleb
Pár slov na závěr a doporučení
Jakožto mladá generace bychom neměli tyto (ani jiné volby) podceňovat, protože rozhodnou o tom, jakým směrem se naše země bude ubírat a kde nakonec zakotví. V minulých parlamentních volbách se projevila síla mladých hlasů, pojďme tedy opětovně dokázat, že nám záleží na naší budoucnosti. V případě, že stále nejste rozhodnuti, koho volit, doporučuji se podívat na různé televizní debaty, přečíst si rozhovory a v neposlední řadě si i vyzkoušet volební kalkulačku. Rád bych ovšem připomněl, že volby nemají být soutěží o nejvíce sympatického, vtipného nebo hezkého kandidáta, nýbrž hledáním člověka, který je podle nás nejvíce vhodný pro jednu z nejdůležitější veřejných funkcí, Prezidenta/ku republiky.
Odkazy na debaty a volební kalkulačku
https://www.volebnikalkulacka.cz/ – volební kalkulačka
https://www.youtube.com/watch?v=8z-IyZ1_68A – debat CNN Prima News
https://www.youtube.com/watch?v=vuzqf6QAoO8 – debata na VŠE
https://www.youtube.com/watch?v=qMbN3OS5oUI – debata ke Studentským volbám
https://www.e15.cz/debaty-prezidentskych-kandidatu-2023-program-tv – Seznam televizních debat
https://www.e15.cz/kandidati-na-prezidenta – Seznam kandidátů
článek sepsal: Lukáš Hladík