InformacePříležitosti pro studentyReportáže

Ukrajina zasažená válkou. Jak já mohu pomoci?

Všichni jsme svědky nebezpečně eskalující situace na území Ukrajiny. V důsledku ozbrojeného konfliktu ukrajinští obyvatelé přichází o své domovy a jsou nuceni emigrovat ze svých měst mnohdy až přes západní hranice. Dle informací z 28. 2. již uprchlo ze země před boji přes 600 000 osob. Západ slibuje napadené Ukrajině další podporu, ministři obrany zemí Evropské unie podpořili společné financování dodávek zbraní. Vše sledujeme v médiích a možná si klademe otázku, jak můžeme pomoci i my.

V reakci na páteční akci na naší škole jsme se rozhodli uspořádat školní sbírku, jejíž celý výtěžek poputuje organizaci Člověk v tísni, konkrétně výzvě SOS Ukrajina, která si klade za cíl získat a přepravit humanitární pomoc do středoukrajinských i pohraničních oblastí, jejichž obyvatelům chybí základní potřeby, jako jsou potraviny, léky, obvazy, oblečení, hygienické pomůcky a spoustu dalšího. 

Školní sbírka potrvá od 1. do 3. 3. a organizuje ji šest dobrovolníků z řad studentů. Studenti, kteří se rozhodnou přispět, ať už v hotovosti nebo prostřednictvím odkazu, symbolicky obdrží malou samolepku ukrajinské vlajky jako poděkování.  Pokud máte zájem pomoci i jinak než finančně, ať už jste student nebo profesor, vyplňte prosím tento dotazník a brzy se dozvíte další informace.

,,Myslím, že každý může alespoň malým krůčkem pomoci lidem, kteří to v tuto chvíli potřebují. Jsem pyšná za každého jednoho člověka, kterým tato situace není jedno.”, říká studentka 2. C.

,,Jsem ráda, že aktivní studenti nezůstali pouze u focení a solidárních slov a tím pádem jsem dnes mohla přispět v rámci školní sbírky organizaci Člověk v tísni. Mimo to mě také velmi potěšil i e-mail ohedně další praktické pomoci. Peníze jsou vybírány o přestávkách, a to až do 3. 3., tudíž kdo chce, má stále čas přispět. Problémy s hotovostí byly naštěstí také pořešeny a tak můžete přispívat i přes QR kód nebo odkaz. Dnešní organizace v naší třídě mi přišla trochu zmatečná, ale to přikládám prvnímu dni. Já osobně přispěla, protože mi přijde běžné takto finančně či materiálně pomoci a chtěla bych o to samé poprosit i ostatní. Přispějte také, třeba i drobnou částkou. Oceňuji ty, kteří pomáhají nebo přispívají, třeba i jinde.”, okomentovala první den sbírky studentka 3. A. 

 Pokud chcete pomoci i přes jiné organizace, zde je pár vybraných:

333999/2700, variabilní symbol 1502

Armáda spásy

Přispět lze přímo na webových stránkách.

Sbírka ukrajinského velvyslanectví

Odkaz směřuje na facebookovou stránku, oficiální webové stránky ukrajinské ambasády mají momentálně výpadek.

304452700/0300  

2801541770/2010

Autor článku: Sophie Spustová

Fotografie: Jana Vejražková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přečti si
Close
Back to top button